Poštovana dr.,
    Mojoj četverogod. kćerki je na posljednjoj kontroli refluxa, nalaz vur II/III bil. Nakon dvije godine poboljšanja nalaza, sada nam se desilo neugodno iznenađenje, ponovo sve kao i 2006. Ovako izgleda njen tok: vi mj 2006. - mcug- vur II/III bil XII mj 2006. Vus- nema vur-a vi mj 2007. - mcug - vur II lijevo VI mj 2008- drnc- vur II lijevo, samo pasivni VI mj 2009- drnc- vur II/III bil, pasivni, re u fazi mokrenja obzirom da je ona sad veća, jako je teško podnijela pretragu, krvarila je, bila u panici i ima vidljive psihološke posljedice pregleda. (agresivna, hiperaktivna, plačljiva), suprug i ja smo na izmaku snaga konzervativnog tretmana, i pitamo se: 1. Da li su gori psihološki efekti svih pretraga kroz koje je prošla, od ožiljka nakon operacije? (5 mikcionih, 1 ivp, 3 scintigrafije, tri godine mjesečnih serija urinokultura, 6 hospitalizacija) 2. Da li je bolje predvidjeti neuspjeh konzervativnog liječenja na vrijeme i riješiti to do polaska u školu? 3. Šta nam vi preporučujete? 4. Šta biste uradili da je vaša ćerka u pitanju?
    Unaprijed hvala na pažnji koju ćete nam na momenat posvetiti, jer se gubimo u razumnom razmišljanju.

    Odgovoreno: 02. 07. 2009.
    • Poštovana,
      To nije lako odrediti i nije operativno lečenje samo ožiljak. Reflux se operativno leči preko IV stepena i preporuke koje ste do sada dobijali bile su verovatno najbolje za dete u tom trenutku. Važno je da se sačuva bubreg za ceo život i da se dozvoli i prirodnom rastu organa da ispravi neke greške nastale tokom razvoja potebna je procena koliko dete može da prihvati svaku agresivnu metodu i šta njome dobijamo, a to treba očekivati od njenog pedijatra.