Poštovani,
    da li je potrebno i zakonski obavezno da dete primi oralnu vakcinu protiv dečije paralize mesec dana nakon revakcinacije pentaksim vakcinom? Moje dete ima 18 meseci i uredno je vakcinisano od rođenja, primilo je 3 doze pentaksim vakcine do revakcinacije, revakcinisano je takođe pentaksim vakcinom (pre 20-ak dana) i nikada nije primilo bilo kakvu vakcinu oralnim putem. U domu zdravlja u Novom Sadu rečeno mi je da dete treba da popije vakcinu protiv dečje paralize mesec dana nakon revakcinacije pentaksim vakcinom uz obrazloženje: „mora da popije jednu našu vakcinu“. (?!) s obzirom na to da za 10-ak dana ističe rok od mesec dana od revakcinacije, a ja u pravilniku o imunizaciji i načinu zaštite lekovima (sl. Gl. Rs 11/2006) ne nalazim osnov za davanje gore navedene oralne polio vakcine, molim vas za odgovor i vaše mišljenje. Unapred zahvalna na odgovoru.
    Srdacan pozdrav.

    Odgovoreno: 25. 06. 2009.
    • Poštovani,
      u zakonu o imunizaciji ne postoji ova obaveza niti je to praksa, ali postoji preporuka da se dete u detinjstvu sretne jednom sa živom polio vakcinom i to bi se deci koja su dobijala pentaxim i desilo kada se upisuju u školu kada se i dalje polio da popiju. Ako se i tada odlučite za inaktivisanu polio vakcinu nema nikakvih sumnji da dete nije u potpunosti zaštićeno i da nije ostvarilo potpunu imunost. Do sada nije bilo u pravilniku o vakcinama ovakav vid vakcinacije kao obavezan i da se baš u tom periodu mora da sprovede.