Imam dete od 10 meseci. Od prve analize krvi koja je rađena sa 6 meseci ima povišen broj leukocita 14,5. Kasnije je rađeno još 5analiza: 34; 14; 26; 14, 1; 12, 5. Kada je wbc bio 34 i 26 lečen je injekcijama longacefa ambulantno, a 4 nedelje kasnije kada je imao 26 lečen je u dnevnoj bolnici ins. za majku i dete longacefom. Oba puta je imao visoke temperature do 39, koje su prestajale drugog dana od primanja terapije. On ima povremene temperature koje idu do 38,5, nekad 39 traju dan do dva i prestaju, a za to vreme uzima paracetamol. Rađen je urin i uvek je bio dobar, a urinokultura sterilna. Da li je potrebno raditi dodatne analize i koje. Kom specijalisti da se obratimo? Hematologu? Da li je potrebno raditi leukocitarnu formulu i šta bi smo iz nje saznali?
    Unapred hvala, Ljiljana!

    Odgovoreno: 25. 06. 2009.
    • Poštovani,
      iz vašeg pitanja ne vidim da li i koje tegobe dete ima, kako napreduje, da li dobro spava i kakvog je apetita. Pored ukupng broja le neophodna je le formula koja pokazuje kakav je odnos različitih klasa leukocita i šta predominira i u kojem% . Potrebno je i dalje proveravati urin u temperaturi kao i crp. Očigledno da dete ima problem koji se vraća i potrebna je sigurno konsultacija hematologa ali i imunologa.