Molim vas da mi odgovorite gde se u Srbiji (ili svetu) može odrediti titar antitela nakon vakcinacije. Naime postoji sumnja da je dete dobilo inaktivnu (zbog zamrzavanja tokom transporta) vakcinu pentaksim i da nije razvilo dovoljan imunitet.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 15. 06. 2009.
    • Poštovani,
      nije mi poznato da se može odrediti titar ali može u odelenju imunologije dečije klinike da se odredi da li postoje ukupna antitela po tipu + ili negativno. To sve nije značajno jer će sledeća doza (ako je ima) da reguliše taj imuni odgovor na vakcinu i da potpuno dovede do kraja vakcincije na isto i potpuno zadovoljavjuće. Imuni odgovor i količina at koja se stvore potpuno su individualna i različita za svakog ponaosob, te mislim da određivanjem titra ne bi ništa specijalno dobili.