Poštovana,
    Beba koja je rođena u 34-oj nedelji trudnoće je dobila ocjenu 6. Šta to znači?
    Hvala!

    Odgovoreno: 08. 06. 2009.
    • Poštovani,
      ocena šest (apgar skor) nakon rođenja znači da se beba teže prilagođava ekstrauterinom životu i da se verovatno radi o težem ili rizičnom porođaju ili trudnoći. Ocenom u prvom minutu nakon rođenja procenjujemo vitalnost novorođenčeta a u petom minutu sposobnost da se oporavi od stresa rađanja i adaptira na ekstrauterini život (uspeh reanimacije se može pratiti apgar-om na primer u 10 ili 15 min.) ocenjuje se od 0 do 2 na rodjenju boja kože, disanje, puls, tonus i odgovr na nadražaj (tzv. nadražljivost). Povoljan apgar je od 8 do 10 dok od 4 do 7 govori o stanju umerene depresije.