Poštovani,
    moj sin, koji je star 11 meseci i 8 dana je dobio po prvi put fras. Temperatura je bila oko 39,6 za vreme napada a temperatura je počela dan pre. Napad se javio neposredno posle stavljanja hladne obloge na čelo. Prvo se sav stresao a onda je odjednom izgubio svest, klonuo i počeo da trese glavom sa prevrnutim bulbusima na gore i pomalo u levo. Usnice su bile modre, sa malo penice a rukice je uvrtao ka spolja. Telo nije bilo ukočeno. Napad je trajao nešto više od jedne minute. Posle napada je bio umoran, ječao je i strašno bio bledo-žut u licu. Od terapije je dobio panodil i ipren. Nije nam poznato da li je neko u našim familijama imao febrilne konvulzije. Molim vas da mi odgovorite kakve se posledice mogu očekivati, kakva je prognoza i da li trebamo raditi neka ispitivanja. Bili smo na akutnom gde su nam rekli da to nije ništa opasno, da se to obično javlja kod male dece zbog temperature i da ne treba nikakva terapija.
    Unapred vam se puno zahvaljujem Snežana

    Odgovoreno: 03. 06. 2009.
    • Poštovani,
      prva febrilna konvulzivna kriza kako je opisujete se svrstava u tipične febrilne konvulzije. Obično ne ostavlja posledice i ne zahteva kontinuirano lečenje antiepilepticima. Neophodno je lečenje osnovne infekcije (fokusa) zbog koje se javila povišena temperatura.