Poštovana,
    veoma sam zahvalna na odgovoru i uputstvima od pre nekoliko meseci u vezi razvoja motorike kod beba. Moj sin ima 8 meseci i 10 dana. Još sa 6 meseci je počeo da baulja i da se samostalno postavlja u sedeći položaj sa pridržavanjem rukicom. Sada on već sedi potpuno samostalno igrajući se obema rukama, puzi potpuno pravilno, podiže se samostalno u stojeći položaj tako što se rukicama hvata za krevet ili slično. Počeo je i da pravi po koji korak levo ili desno ili napred kada je u stojećem položaju držeći se za krevet ili recimo u ogradici. Moje pitanje je koji su sledeći koraci moji i mog supruga u pomaganju detetu da nauči da hoda, da li je to samo kao i do sada samo obezbeđivanje potrebnog sigurnog prostora ili možemo da uradimo još nesto? Da li su kajiševi za pridržavanje deteta kad krene da hoda dobri, odnosno da li ga uopšte treba držati da hoda? I još bih Vas zamolila da me posavetujete oko obuće kada treba da mu kupimo cipelice i kakve one treba da budu i po kvalitetu i po veličini (da li taman ili veće). Da li treba da kupimo posebno uložak, a posebno obuću i da li treba da bude duboka da zahvati zglob ili ne?
    Unapred se zahvaljujem i izvinjavam na opširnosti

    Odgovoreno: 17. 04. 2009.
    • Poštovana,
      bebe diktiraju u kojoj meri je neophodno dodatno Vaše angažovanje u vezi hoda. Dakle, ponašanje kao i do sada. Neki roditelji preferiraju kaiševe, jer im je tako lakše, naročito ako je dete aktivno i želi da hoda ceo dan. Što se cipelica tiče, u specijalizovanim dečjim radnjama možete kupiti sasvim odgovarajuće cipelice sa anatomskim uloškom koje štite i zglob. Naravno adekvatan broj, da ne steže i ne žulja stopalo i da nisu prevelike.