Obraćam Vam se za savet, jer smo zabrinuti! Naša ćerkica ima 9.5 meseci. Prilikom rođenja obim glave joj je bio 36cm, a na poslednjoj kontroli, pre 2-3 dana izmeren je obim od 47.5cm. Doktorka je zahtevala da se uradi eho cns-a, pa je danas i to odrađeno. Napisaću Vam i izveštaj koji smo dobili: komorni sistem u celini uvećan. Treća komora b. O. Visina prednjih rogova obostrano 7-8mm, širina tela bočne komore obostrano 5mm. Interhemisferična fisura obostrano b. O. Moždani parenhim bez znakova hermoragije (u vidljivom delu) pregled otežan zbog zatvaranja fontanele. Kontrola za mesec dana ukoliko je fontanela otvorena. Molim Vas da nam odgovorite o čemu se radi jer smo baš zabrinuti.
    Unapred Vam se zahvaljujemo!

    Odgovoreno: 10. 04. 2009.
    • Poštovani,
      nalaz UZ moždanih komora nisam kompetentna da tumačim, predlažem da ponovite pregled. Što se tiče obima glave orjentacione norme su: na rođenju 34 cm, sa 6 meseci 43 cm, sa godinu dana 46 cm, sa tri godine oko 50 cm. Precizan uvid se dobija poredjenjem obima glave sa percentilnim krivuljama što je u slučaju vaše ćerkice 90 percentil (u opsegu normale ili gornja granica). Treba uzeti u obzir da je i njen obim glave na rođenju nešto veći od uobičajenog.