Imam bebu (4,5 meseci) kojoj je dijagnostifikovana upala oba plućna krila. Lečena je na DIK u Nišu i otpuštena sa urednim nalazom 31.03.2009. Na prvoj kontroli 03.04.2009. nosić je malo slinio i čulo se neznatno strujanje u plućima pa je preporučena inhalacija berodualom. Nosić i dalje slini pa me zanima koje se kapi mogu davati tako maloj bebi? Da ji je u redu to što još uvek ima pomalo sluzavu stolicu i što ima pojačano znojenje? Kakve su preporuke za izvođenje na svež vazduh i treba li voditi tako malu bebu u Soko Banju?

    Odgovoreno: 10. 04. 2009.
    • Poštovana, beba je suviše mala za klimatski oporavak u Sokobanji. Vaša beba je sada u osetljivoj fazi kada se nakon upale pluća tokom običnih prehlada razvija zviždanje tj. vizing u grudima. Kapi za nos koje se mogu primeniti su Sol. Ephedrini hydrochloridi 0,025% 3x1 kap najduže pet dana; fiziološki rastvor (Tetrisal E) u spreju i aspiracije sekreta iz nosa se mogu i duže primenjivati. Ako beba slabije napreduje i dosta se znoji poželjno je dodatno ispitivanje na KDIB (jontoforeza- hloridi u znoju).