Imam curicu od 9 godina koja ima Marfanov sindrom. Živimo u Zagrebu i obišli smo sve doktore i napravili sve pretrage koje smo mogli. No, međutim namamo puno informacija i ne znamo što možemo očekivati. Curica ima teži oblik Marfanovog sindroma i zanima me što se može očekivati u pubertetu?

    Odgovoreno: 10. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Marfanov sindrom se ispoljava različitom kliničkom slikom a pri tom različiti znaci oboljenja se ispoljavaju i različitim intenzitetom. Dijagnostički kriterijumi su: visoka osoba, dugački ekstremiteti, strije, visoko tvrdo nepce, povećana fleksibilnost zglobova, dislokacija očnog sočiva i različiti poremećaji različitih segmenata oka: kolobom, plava sklera, glaukom, loš vid, deformisan grudni koš, mogući deformiteti kolena, arahnodaktilija, dilatacija početnog dela aorte sa disekantnom aneurizmom, dijafragmalna hernija, ektopija bubrega. Najveći problem kod bolesnika sa Marfanovim sindrom je srčana bolest koja se klinički manifestuje oko 21 godine, ali se anomalija otkriva već u dečjoj dobi. Neophodno redovno praćenje devojčice od strane dečjeg kardiologa.