Moj sin ima 6.godina. Septembar i oktobar kašalj, nos zapušen ili bude sa sekrecijm (bistra). Odlazimo kod pulmologa, alergo test polen trava 10mm, polen korova 3mm, polen drveća 3mm, histamini 4mm. Pulmolog je poslušao dete, na plućima se ne čuje ništa i terapija je singular 1 mesec. Posle samo 5 dana detetu je bilo baš loše da li od obilne sekecije i kašlja ne znam. Počelo je u grudima da šišti i dete je teško disalo. Peijatar je dao urbazon,i nhalacija spalmotilom, posle samo nekoliko dana opet urbazon i spalmotil a onda sam morala dete da odvedem privatno jer se u bolnici čeka mesec dana (terapija singularom traje). Dr.je privatno dala dijagnozu alergijska astma i alergijski rinitis. Nalaz na plućima : produžen ekspirijum, wheezing srednje jak,s pirometrija obstruktivna (FEV1 60%), sluzokoža nosa hiperemična sa sekretom. Terapija sir.Spalmotil, tab.pronison, eodexacin-5 dana. Kašalj je stao, sekrecija se smanjila i kad smo otišli na kliniku kod pulmologa dalja terapija je Singular i SeretideDiskus 1 mesec. Posle samo nekoliko dana nos opet obilno curi, kijanje u toku noći traje više od pola sata i opet vodimo dete privatno. Uključen je nasonex 1 dnevno 2 nedelje. Stanje se sredilo i posle samo 8 dana sve ispočetka. Seretide jos 1 mesec 2x dnevo i nasonex 1 nedelja. Seretide jos 1 mesec 1 dnevno i trenutno koristimo Pulmikort 1 dnevno. Na plućima je dobro ali sekrecija iz nosa nam i dalje pravi problem. Uključen Claritin i Nasonex 2 nedelje. Nos i dalje pun a doktorka sa ORL kaže da sve prepustim pulmologu. Da li treba sve pepustiti Pedijatru pulmologu jer se radi o rinitisu i aler.astmi ili je potrebno lečiti nos na ORL?
    Ko treba da nam da terapiju preventivno zbog polena? Unapred hvala.
    Možemo li da dođemo kod Vas na pregled?

    Odgovoreno: 28. 03. 2009.
    • Poštovana, alergijski rinitis i astma su često pridružene bolesti i neophodno je lečiti obe. Pre medikamentozne preventivne terapije neophodno je proveriti koji faktori dovode do pogoršanja bolesti i ukoliko ih ima ukloniti. Neuspeh preventivne terapije proizilazi ponekada i od neadekvatne tehnike udisanja leka, te je potrebna provera tehnike udisanja leka. Za alergijski rinitis terapija antihistaminikom i inhalacijskim steroidnim lekom je maksimum. Kombinovana preventivna terapija astme inhalacijskim kortikosteroidom i dugodelujućim beta-agonistom (diskus Seretide) se primenjuje kod umerene, nekontrolisane astme i ovaj lek se nikako ne kombinuje sa Pulmicortom već sa montelukastom tj. Singulairom što predstavlja takođe maksimum preventivne terapije. Uglavnom kombinovana preventivna terapija alergijskog rinitisa i astme, maksimalna kao što je slučaj kod Vašeg deteta, trebalo bi da pokaže pozitivan rezultat već nakon mesec dana lečenja. Ukoliko nema efekta pri primeni preventivne terapije neophodno je kliničko ispitivanje radi utvrđivanja postojanja drugih mogućih oboljenja i preduzimanje njihovog lečenja.

Komentari na pitanje: #24615

    • negica jasarewic 02. 11. 2016.

      Moje dete od 10 meseci ima alergijsku asmu. Da li mogu da dobijem broj od dr Živanović?