Da li mozete da mi kazete - kada dete proguta zvaku, gde se ona zavrsava u telu? Da li moz da se zaglavi u plucima, ili nekom drugom organu, i koliko je to opasno? Imam problem sa sinom koji ima 3 godine, jer je skoro 10 progutao zadnjih mesec dana. Vise ne dajemo, kad smo primetili.

    Odgovoreno: 17. 02. 2009.
    • Poštovana, moje pitanje je: zašto trogodišnjem detetu dajete žvakaću gumu? Naravno, ne postoji nikakva šansa da žvakaća guma ako je progutana, završi u plućima. Postoji opasnost, da kada dete trči ili se smeje aspirira žvakaću gumu u disajne puteve. U tom slučaju javlja se burna klinička slika: kašalj, otežano disanje, koža postaje modra, što natera roditelje da se brzo obrate lekaru za hitnu medicinsku pomoć. Progutana žvaka, stolicom će se evakuisati iz digestivnog trakta.