Poštovana,
    Moja kćerka ima 3 gnojna čepa u grlu. Juče je imala temperaturu 38,2 i sama je spala, ništa joj nismo dali kao terapiju. Odveli smo je odmah kod pedijatra i rekla je ako bude imala danas visoku temperaturu da joj uključimo antibiotik, a ako ne onda nikakva terapija. Interesuje me kako će proći ti gnojni čepovi iz grla ako ništa ne koristi jer danas nema temperaturu?
    Hvala.

    Odgovoreno: 08. 02. 2009.
    • Poštovana, naslage na krajnicima (Angina lacunaris) sa subjektivnim osećajem žarenja i bola u guši (dete odbija obroke), a bez simptoma Rhinitisa (obilnija vodena sekrecija iz nosa) uz loše opšte stanje i povišenu telesnu temperaturu prouzrokuje streptokok grupe A, te je indikovano i lečenje penicilinskim antibiotikom (npr. Sir Cliacil) ili makrolidom kod alergične dece na penicilin (na primer Eritromicin). Međutim, naslage na krajnicima se mogu sresti i u virusnim infekcijama ( npr. infekcija Epštajn Barovim virusom, koji prouzrokuje infektivnu mononukleozu, je praćena anginom; potom Koksaki virusi - izazivaju Herpanginu itd). Simptomi Rhinitisa, afebrilno stanje, isključuju verovatno, streptokoknu anginu te nije potrebno lečenje antibioticima. Primenite lokalnu toaletu grla : Spray tantum verde 3 do 4 puta dnevno ili pastile par dana.