Poštovana,
    imam 16 godina i prije 3 mjeseca dijagnosticitana mi je astma. Uredno radim spirometriju i imam jedno pitanje u vezi toga. Koje su norme odstupanja, znači koji je postotak odstupanja prihvatljiv?

    Odgovoreno: 05. 02. 2009.
    • Poštovana, vrednosti plućne funkcije dobijate u litrima i procentualnoj vrednosti u odnosu na predviđene standarde a u zavisnoti od uzrasta, telesne visine i težine. FVC (forsirani vitalni kapacitet), FEV1 (forsirani ekspiratorni volumen u prvoj sekundi) i njihov odnos (FEV1/FVC) govore o stanju u velikim disajnim putevima, dok FEF 25-75% (protoci pri malim disajnim volumenima) nas informiše o stanju perifernih, malih disajnih puteva. Opstruktivni ventilatorni defekt (astma) karakteriše se sniženim vrednostima FEV1 (<80%) i FEV1/FVC (<75%) ili PEFa (vršnog ekspirijumskog protoka); dok sniženim vrednostima FEF25-75% se smatraju vrednosti niže od 60%. Vizuelni izgled krivulje protok-volumen takođe može ukazivati na opstruktivni ventilatroni poremećaj (na primer astma) ili pak restriktivni poremećaj (pneumonija, fibroza, bolesti mišića idr.)