Poštovana,
    imam sina od 2 i po godine,od samog njegovog rodjenja vodim borbu oko hrane sa njim, potpuno je nezainteresovan da jede, samo bi da se igra i da pije, sam i traži da pije, ne traži da jede, kao da nije nikad gladan. Dok ga ne ponudim da jede, ne bi ni tražio. Ovako je živahan, da kažem hipeaktivan, oduvek je takav. Rodjen je sa 3kg, 50cm dugačak, na poslednjem pregledu kod pedijatra imao je 13,500kg, to je bilo u decembru 2008.. Sada sam ga ja merila kod kuće i imao je svega 12kg, doduše bio je bolestan, imao je upalu grla, i temperaturu, pa je pio Eritromicin, i imao baš slab apetit. Od rodjenja pa do danas nikad nije imao nijednu težu bolest, jedino to grlo, malo - malo pa mu je grlo crveno, čak nikad nije ni jednu injekciju primio. On stvarno može brzo da izgubi na kilaži, čim ne jede dobro par dana, odmah mu se primeti da je nekako oslabio, tako i kad jede kao malo bolje, primećuje se da je dobar. Ali kilažu nikako da poveća. Ne znam ni sama da li treba da se toliko brinem, mada koliko vidim on ima manje kilaže nego što je imao u decembru. U decembru je i krvnu sliku vadio, bilo je sve dobro. Brine me još jedna stvar, on priča po neke reči, ali rečenice još uvek ne zna. Ima tu nekih rečenica ali onih kratkih, u smislu "pada kiša, nema više". Ne prepoznaje sebe na slici, govori za dečaka da je devojčica, i obratno, zna za neke životinje. Ne ide u vrtić, ja sam sa njim, učimo zajedno, igramo se, nekad kad ga pitam nešto ili ne želi da mi odgovori ili ne zna da ponovi, sigurna sam da čuje odlično. Nekada mi kaže ali samo ponovi moje pitanje. Šta Vi mislite, da li je taj govor kod njega normalan, ili treba da ga vodim logopedu? I recite mi za ono prethodno pitanje, u vezi njegove kilaže? Samo da dodam, dajem mu uvek sveže pripremljenu hranu i raznovrsno povrće i voće, samo što je on takav kakav, težak za hranu, a što se tiče slatkiša, i nije neki ljubitelj, tako da baš ponekad pojede po neki slatkiš, i to je to.
    Molim Vas recite mi Vaše neko mišljenje, biću Vam puno zahvalna.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 01. 02. 2009.
    • Poštovana, ne sekirajte se oko kilaže i dobro je što ne jede previše slatkiša. Pojedina deca jednostvano zaboravljaju da su gladna, naročito kada se prečesto nutkaju hranom. Smatra se dete zdravim ako dobije i do šest prehlada godišnje. Međutim, problem je što deca tada slabije prihvataju hranu i lako izgube u težini. Izgubljenu kilažu će nadokanditi. Što se tiče govora,neophodan je pre svega pregled kod dečjeg neurologa, potom logopeda i po potrebi psihologa.