Poštovana,
    moj sin ( star 27meseci , ima 15kg) je sklon respiratornim infekcijama i wheezing-u. Naime, sve je počelo od septembra prošle godine kada je krenuo u vrtić. Ide nedelju dana, pa dve nedelje boluje, izleči se i kada krene opet u vrtić, opet ista priča! Manifestacije su: sekret u nosu, kašalj, nekada u napadima, i otežano disanje. Dg : wheezing bronhitis. Sve to traje skoro nedelju dana intenzivno, a zatim nedelju dana prolazi. Uglavnom se manifestuje u nosu ili grlu, pluća su šuštala samo jednom od septebmra do sada. Od lekova je uglavnom dobijao: Spalmotil (sirup ili inhalacija), fluimucil ili neki biljni sirup za iskašljavanje, ventolin na baby haleru (kada ima napad kašlja) i Neodexacin kapi ( u nos) ili fiziološki. Galitifen koji je pio 2 meseca i antibiotik par puta. Moj suprug i njegov brat su imali alegijski bronhitis, kada su bili mali (sada je sve u redu), ne znam da li to može imate neke veze ( nasledne)? Doktorka kaže da ne postoji mogućnost da stanje preraste u hronično i smatra da je u pitanju osetljivost njegovih disajnih organa i adaptacija na vrtić ( zatvoren prostor, puno dece...) i da se radi uglavnom o virusnim infekcijama. Zatim da je nesposoban i ne može da iskašlje i izbaci sav sekret i da mu se zbog toga obnavlja kašalj. Da je sve to ustvari normalno i trajaće, kako ona kaže, dok ne ,,isproba,, sve viruse i prehlade iz vrtića.Već 2 nedelje sve sve u redu, bez sekreta u nosu i kašlja, osim kada se umori i zadiše, tada samo kašljuce jednom ili dva puta, ni približno jako kao kada je bolestan. Noću ne kašlje. Primetila sam da mu Spalmotil dosta pomaže. Što se tiče psihičke adaptacije, sve je u redu i prilagodio se vrlo brzo. Od vitamina je koristio Leaton sirup, a od početka zime koristi ( sa pauzama) Eskimo kids (omega 3,6,9). Prosto se bojim da ga pošaljem opet u vrtić. Molim Vas , recite mi da li je moguće da je u pitanju adaptacija i suočavanje sa ,,gomilom" dece i virusa u vrtiću ? Koliko ta organska adaptacija može da traje? Šta treba da znači to povremeno kašljucanje kada se umori i koliko može da traje? Čula sam da je Revita vitaminski napitak jako dobar, da li biste je Vi preporučili ?
    Unapred zahvalna !

    Odgovoreno: 13. 01. 2009.
    • Poštovana, adaptacija na vrtič je individualna. Genetska sklonost ka vizing bronhitisima (verovatno i dečjoj astmi; otac i stric, u porodici postoji). Više od 50% dece izgubi simptome posle 3. odnosno 7. godine što je u vezi sa rastom pluća i disajnih puteva. Dosadašnje lečenje koje ste primenili je adekvatno. Ako epizoda vizinga (zviždanja u grudima koje prolazi na Spalmotil) traje duže od tri nedelje ili se ponavlja iz meseca u mesec, posavetujte se sa svojim pedijatrom u vezi promene preventivne terapije.