Poštovana,
    molim Vas za savet! Ćerkica je 27.12.2008. napunila 1 god. Do sad nismo imali problema što se njenog zdravlja tiče. Medjutim, pre dva dana po telu su joj se pojavile crvene fleke (male sitne bubuljičice) koje se perutaju. Šta bi to moglo biti? Drugi problem je što nam je skoro u posetu bilo bolesno dete (prehlada, kašalj). Nakon te posete primetili smo da je ćerkica promukla i da joj curi nos.
    Šta učiniti? Šta bi smo mogli da joj preventivno dajemo da do ovoga ne bi došlo?
    Unapred zahvalna Biljana B.

    Odgovoreno: 13. 01. 2009.
    • Poštovana, simptome koje opisujete ukazuju na običnu prehladu (virusnu infekciju gornjih disajnih puteva). Zdrava deca godišnje imaju i do šest prehlada. Lečenje je simptomatsko: kapi u nos (Olynth, Operil ili njima slične) do sedam dana, antipiretik ako je dete febrilno, topli napici. Uz virusnu infekciju ponekada se javlja i osip kože. Ukoliko osip traje duže i nakon sanacije infekcije potražite savet dermatologa.