Dete staro pet godina ima česte bronhitise, a dva puta godišnje dve epizode upalu pluća ima i noćni suvi kašalj koji je uvek prisutan samo nekada manje nekada više. Pije singular tablete dva meseca i nema poboljšanja.
    Molim Vas za mišljenje i da li dijagnoza wheezing brochitis J45.0 znači da dete ima bronhijalnu astmu?
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 13. 01. 2009.
    • Poštovana, dijagnoza J 45.0 je atopijska astma. Tegobe koje navodite ukazuju na dečju astmu. Najblaža preventivna terapija je monteluksat (ili Singulair). Ukoliko ne pomogne pridodaje se inhalacijski kortikosteroid (MDI Flixotide na primer) u niskoj dozi. Lek se primenjuje preko komore Volumatik. Uradite alergološko testiranje detetu i posavetujte se sa vašim dečjim pulmologom o izmeni terapije i dužini njene primene.