Poštovani,
    moju prijateljicu zanima šta je to bronhijalni spazam kod dece i da li je to opasno za dete od 10 meseci?
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 07. 01. 2009.
    • Poštovana, bronhijalni spazam je suženje bronhija koje ometa normalan protok vazduha, te izdisaj postaje duži i čujan sa pratećim zvučnim fenomenima (sviranje ili zviždanje). Nastaje kao posledica kontrakcije glatkih mišića u zidu bronhija, otoka sluzokože bronhija , dok dodatno nakupljanje sekreta u lumenu bronhija činiu celini smanjen promer disajnog puta. Uzrok je najčešće virusna infekcija u zimskim mesecima koja prouzrokuje infekciju gornjih disajnih puteva: kašalj, curenje iz nosa i žarenje u guši, a nekada se infekcija proširi i na donje disajne puteve kada je najčešći klinički znak infekcije zviždanje i otežano i naporno disanje. U tom slučaju najčešće dijagnoze su: Bronchiolitis acuta, Wheezing bronchitis.

Komentari na pitanje: #18664

    • Da li je bronhijalna spazma nasledna, i da li se vraca stalnokroz zivoz? Moja beba ima 9 meseci i vec je drugi put ima. Ja sam je isto dobila u trudnoci, u ovom periodu i koristila ventolon. Molim vas za pomoc, unapred hvala