Beba mi ima eserihiju koli. Ima 4 i po meseca. Možete li mi reći od čega to može da bude i da li je opasno i još jedno pitanje, malo drži vrat ukrivo ali pedijatar kaže da nije ništa strašno.
    Da li su potrebne neke vežbe ili to samo prolazi.
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 22. 12. 2008.
    • Poštovana,
      zbog držanja vrata ukrivo neophodan je fizijatrijski tretman. Najpre konsultovati fizijatra, i na osnovu predloženih saveta možete naučiti vežbe i sami ih sprovoditi. Što se tiče E. colli, niste naveli iz kog materijala je izolovana: stolice, urinaili brisa guše. Ako je izolovana u brisu guše, znači da je materijal kontaminiran i ne zahteva lečenje. Ako je izolovana urinokulturom, samo signifikantan broj (iznad 100 000) ima značaj i razmatra se lečenje infekcije urotrakta antibiotikom. Ponekad urin može da bude kontaminiran stolicom i da se radi o lažno pozitivnoj urinokulturi, zato je neophodno ponavljanje urinokulture.