Imam bebu koja će 1. januara napuniti godinu dana. Rodjen je carskim rezom (na lični zahtev), 4kg, 55cm, ja Rh negativna, suprug pozitivan, pa je beba imala bilirubinemiju i provela jednu noć u fotoćeliji. Prvih nekoliko meseci je kod njega bila prisutna hipertonija, koja je praćena od strane dečjeg neurologa. Terapija je bila na bazi B vitamina, pa je to prebrodjeno. Medjutim, problem je nastao prvom kontrolom krvne slike sa 6 meseci. Hemoglobin je iznosio 93, a beba je bila samo na majčinom mleku. Nakon mesec dana, pošto sam mu uvela kašice i sokove (isključivo prirodne - razno voće i povrće i žitarice onim redom koji je propisan za odredjeni uzrast) hemoglobin se penje na 98. Posle mesec dana pada na 96, idućeg meseca 93, da bi poslednja analiza dala rezultat 90. On je tada imao 10 meseci i 25 dana. Eritrociti su odlični uvek, samo "prazni" hemoglobinom, kako kaže naš pedijatar. Sve što sam mogla isčitala sam o anemiji, samo nisam naišla na sledeći podatak: da li je to opasno za jednogodišnju bebu, kako ga hraniti (pre svega kolike treba da su porcije i koliko obroka dnevno), koji je minimum koji se može tolerisati bez uvodjenja preparata na bazi gvoždja (čula sam da su gvoždje i vitamin C koji nisu prirodnog porekla kancerogeni).
    Pitam Vas,  jer poseta hematologu obavezno znači uvodjenje nekog medikamenta.
    Unapred Vam neizmerno hvala na odgovoru!
    Pozdrav,
    Vesna i Aleksandar

    Odgovoreno: 22. 12. 2008.
    • Poštovana, poseta hematologu ne znači obavezno uvođenje u terapiju preparata gvoždja. Vrednosti Hb ispod 90 g zahtevaju dodatni tretman. Tranzitorni pad Hb dešava se kada dete ima infekcije (prehlade i sl), te je za najbolju procenu Hb i Er potrebno uraditi KKS kada je dete zdravo. Savetujem ipak odlazak hematologu.