Poštovanje,
    Imam bebu staru 9 mjeseci i ona ima česte upale grla. Posle popijenog antibiotika problem je rješen, ali se stvori jako puno sekreta koji joj otežava disanje. Redovno joj ukapavam fiziološku otopinu i vadim sekret pumpicom, ali prilikom pojedene flašice u ležećem položaju ona ima napade kašlja! Moja starija deca idu u obdanište i oni prenesu virus na nju.
    Kako da rešim problem i da li je taj sekret opasan, s tim što traje po 3 meseca!?

    Odgovoreno: 15. 12. 2008.
    • Poštovana,
      Prisustvo sekreta je izraženije kod beba i mlađe dece tokom infekcija gornjih disajnih puteva u zimskim mesecima. Održavanje prohodnosti gornjih disajnih puteva merama koje primenjujete je sasvim dovoljno. Ako beba dobro napreduje, ne kašlje pri i nakon hranjenja a van respiratornih infekcija, nema povišenu telesnu temperaturu, ne treba previše da brinete. Ako beba ima respiratorne tegobe u vezi sa hranjenjem van respiratornih infekcija, poželjno ispitivanje i isključenje GERa (gastroezofagusnog refluksa - vraćanje sadržaja hrane iz želuca u jednjak i aspiracija u disajne puteve).