Poštovana,
    moja bratanica ima 6 dana i 2. dana po rodjenju, na UZ su čuli da ima šum na srcu. Danas na kontroli, rekli su da će morati da joj daju neku injekciju i ako to ne deluje, moraće problem hiruški rešiti. Ja ne mogu da rastumačim rukopis doktora, ali naslućujem da je problem u membrani. Imam fotografiju nalaza, pa bih volela da mi kažete kako da Vam je prosledim. Roditelji su u panici, a ja bih čisto da znam o čemu se radi, jer ne volim polu-informacije!
    Svaki odgovor je dobrodošao.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 06. 12. 2008.
    • Poštovana,
      na osnovu podataka koji ste naveli teško je reći o čemu se zapravo radi. Kod novorođenčadi se nekada kasnije zatvaraju Foramen ovale ( komunikacija između pretkomora važna tokom intrauterinog razvoja) i Ductus arteriosus persistens Botalli (komunikacija između plućne arterije i nishodne aorte koja se zatvara po rođenju ili do kraja prvog meseca života). Potreban je detaljan ehokardiografski pregled srca radi adekvatne procene anomalije ako ona zaista postoji i o načinu tretmana.