Poštovana,
    moj sin ima 12 meseci, do pre mesec i po dana sam mu davala mleko Humanu 2, zatim Kravicu 3,2% ali se često budio noću, pa sam počela da mu dajem domaće kravlje mleko i on uživa u njemu. Pedijatar je rekao da mu ne dajem više od 300 ml dnevno, ali to je njemu nedovoljno, težak je 11 kg.
    Šta Vi mislite?
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 27. 11. 2008.
    • Poštovana, vaše dete ima izvanrednu težinu za uzrast (niste napomenuli visinu kako bi vam precizno kazala da li je njegova težina idealna ili je možda malo i u višku). Sa 12 meseci, orjentaciono normalna telesna masa je između 9 i 10 kg. Dete kada navrši 2 godine ima oko 13 do 14 kg. Naravno ove brojke su orjentacione i individualne za svako dete. Vas pedijatar na osnovu TT i TV i poređenjem sa percentilnim krivuljma ( specijalne krivulje rasta) u savetovalištu vam precizno moze reći na kom percentilu je vaše dete. Maksimalna dnevna količina mleka i mlečnih proizvoda (jogurt, pavlaka, mlečne kaše) je do 500 ml.