Postavljena mi je dijagnoza scoliosis thoracalis dextroconvexa i spondylosis deformans thoracalis. Da li bi ste mi pojasnili? Hvala

    Odgovoreno: 06. 08. 2015.
    • Poštovana,
      Dijagnoza koja vam je postavljena znači krivljenje torakalnog (grudnog) dela kičmenog stuba sa vrhom krivine usmerenim u desno. Skolioza pored bočnog krivljenja podrazumeva i rotaciju pršljenova, te predstavlja kompleksan deformitet. Niste napisali stepeni krivine, jer postoji granična vrednost gde se nakon toga predlaže operativno lečenje.
      spondylosis deformans je degenerativno oboljenje kičmenog stuba, gde vremenom dolazi do ubrzanog propadanja koštanozglobnih struktura kičmenog stuba.