Dobar dan! Prije 7 dana sam nezogodno stao na zemlju i uvrnuo zglob (culo se neko kvrc dva puta) . Osjetio sam bol i odmah se pojavio otok velicine teniske lopte na vanjskom dijelu skocnog zgloba. Otišao sam kod doktora momentalno, slikali su i rekli da nema loma. Stavili su mi longetu i dijagnoza je glasila distorsio art. Talocruralis dex. I kontrola za 4 dana. Krioterapiju sam stalno radio (svaka 2 sata) , nogu stalno držao na povišenom i mirovao. Otišao sam na kontrolu u pon. I rekli su da je sljedeća za 2 sedmice. Sad mažem taj dio gavezovim gelom. Nikakvu bol ne osjećam, rukom pritisnem pojako taj dio i nema boli, samo imam otok. Takođe nekad dok sjedim znam nogom jako da pritišćem pod i isto ne osjećam nikakvu bol. Sad izvadim jednom dnevno nogu iz longete i peškirom ga vučem prema sebi sve dok ne dođem do 90 stepeni, a i opružam ga do 180. Bez ikakve boli. Pošto ortoped nije odgovorio ni na jedno moje pitanje, a niti je pregledao nogu kako treba, samo ju je pogledao i rekao kontrola za 2 sedmice. Zanima me: koliko ću nositi longetu? Kakva je to povreda ustvari? Da li smijem da se oslanjam na nogu do granice boli? Zašto imam otok, a ne osjećam bol na dodir ili na pritisak jak o pod dok sjedim, i kako se to može riješiti? Unaprijed se zahvaljujem.

    Odgovoreno: 10. 12. 2012.
    • Poštovani,
      Kod vas je sigurn došlo do pucanje najmanje jednog ligamenta a to je prednji talofibularni ligament zbog čega je došlo do stvaranja otoka. Kliničkim pregledom se može utvrditi da li se radi o povredi i prednjeg kalkaneofibularnog ligamenta. Imobilizacija gipsom se u našoj ustanovi ne primenjuje, primenjuje se rana rehabilitaciona terapija uz aktivaciju mišića, i obnovu ligamenta u zavisnosti od povrede ligamenata. Svakodnevno vežbe bez oslonca na nogu je dobro, mi kpooristimo uredjaj za aktivnu kontinuiranu pokretljivost noge koja vaskkontinuirano vežba duže vreme. Longetu treba da skinete što pre, , oslnac na nogu samo uz štake do 20% telesne mase na povredjenu nogu. Bol ne osećate verovatno zbog istezanja perfernh živaca i velikog otoka. Vama je potrebna rana fizikalna terapija koja obuhvata procedure skidanja otoka a da nije krioterapija, davanje injekcija za ranu i brzu obnovu ligamenta. Kod nas ovakve vrste povreda se saniraju za oko 10 -14 dana da bi se pacijent mogao ratiti u svakodnevnicu.