1. Efikasnost zracenja posle mastektomije

    Pitanje broj: #81920

    Od operacije raka dojke, totalne mastektomije sa rekonstrukcijom desne dojke, prošlo je četiri i po meseca. Pazušne jame su mi čiste i u tkivu dojke nema ćelija tumora. Tumor je hormonski zavisan. Na konzilijumu u martu mesecu sam dobila 25 zračenja i da pijem nolvadex. Zračenje zbog čestih kvarova još nisam započela i moje je pitanje da li je i koliko efikasno i potrebno zračenje nakon toliko vremena od operacije. Takodje me zanima da li kasnim sa kastracijom jajnika. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 16. 01. 2019.
    • Poštovana,

      Optimalno je da se unutar 4-6 nedelja od operacije počne sa zračenjem ili posle adjuvantne hemioterapije ukoliko je ordinirana. Ukoliko je načinjena samo operacija potrebno je odma započeti nolvadaex što umanjuje štetu odloženog početka zračenja (za hormon zavisne tumore). Naravno ovakvo pitanje je postavljeno još 2011. godine, kada je situacija na IORS-u bila dosta gora i neuporediva sa današnjom s obzirom na obim skorašnjih ulaganja i podlmadjivanja kadra na radioterapiji IORS-a.

      Pozdrav...