1. Vrednost PSA i prognoza

    Pitanje broj: #156017

    Doktor Luka Jovanović mi je tražio inicijalni PSA pre biopsije koji je ukazivao na karcinom prostate, On je 8, 52, a radi se o rezultatu biopsije Gleason score 7 (4+3), tumorski volumen manji od 2%, tercijarni gradus 5, Naime, otac je radio 14-og februara još jedan test o vrednosti PSA na ovom testu vrednost PSA je 9, 73, Nije primio nikakvu terapiju, jer nije imao rezultat skenera koji će raditi 27-og februara, pa ćemo zakazati za konzilujum u KBC Niš, Koliki je rizik da je karcinom metastazirao? Svestan sam da je velika verovatnoća. Molio bih za Vašu procenu o riziku.

    Odgovoreno: 15. 12. 2018.
    • Na osnovu mog ograničenog iskustva sa karcinomom prostate, ne verujem da je dao metastaze, s obzirom na to da na njega ne liči (nije toliko potentan). Na osnovu PSA i Glison skora radi se o srednjem riziku za širenje. U prvom odgovoru mi je bilo bitno ipak da saznam sve parametre i da iskažem važnost pedantne dijagnostike i pravovremenog javljanja konzilijumu. Ovi odgovori imaju informativnu i edukativnu važnost. Deljenje dijagnoza napamet preko interneta je nemoguće i samo sam hteo da budem obazriv. Izvninte ako sam vas bilo čim preplašio. Konačan stadijum bolesti se dobija tek nakon dijagno