1. Ultrazvuk dojke kod cističnih promena

    Pitanje broj: #157662

    Bila sam na ultrazvuku dojke i nalaz sledeći: u dojci levo u glk na mestu palpacije dostupne promene prisutan je makrocistični kompleks koga čine dve makorociste dijametara 35x25mm i 15x12mm unutar kojih se uočavaju hiperehogene partikule. Pericistično je po par mikrocisti do 10mm. U dojci levo na spoju gk, u srednjoj trećini korpusa dojke prisutan je ovalna heteroehogena promena dijametara 16x8mm delom cistično izmenjena delom sa makrokalcifikacijama, imponuje benigno. Molim Vas za mišljenje.

    Odgovoreno: 15. 12. 2018.
    • U nalazu uz dojki kao i na kraju nalaza mamografije postoji Birads klasifikacija, koja određuje dalju dijagnostiku i način lečenja promena na dojci. Birads ocenu je dužan da da radiolog koji je promenu video. Promene imponuju benigno, ali ovisno o oceni koju je dobio makrocistični kompleks birads3 ili 4 možda će biti potrebna konsultacija hirurga radi eventualne elektivne operacije ne bi li se PH verifikacijom sa sigurnošću isključio malignitet ili dodatna radiološka dijagnostika-kontrolni uz dojki ili mamografija ovisno u mišljenju radiolga.