1. Karcinom dojke-nalaz

    Pitanje broj: #154912

    Poštovani, molim Vas za mišljenje o nalazu moje majke. Rađena joj je biopsija dojke i dijagnosticiran karcinom. Dijagnoza je carcinoma duktale invasivum glandulae mammae nst, ng2, gradus II. Gradus tumora notingham kombinovani histološki: tubuli nisu prisutni u tumoru - skor 3 nuklearni pleomorfizam umjeren - skor 2 broj mitoza 3/10hpf (40x/0, 55) -skor 1 nitinghem histološki skor 6/9, gradus II dezmoplazija izražena limfocitni infiltrat oskudan nije prisutna limfovaskularna invazija tumorom nekroza nije prisutna in situ komponenta nije prisutna tumor pozitivan na estrogenske i progesteronske receptore her-2 negativan.
    Molim vas da mi kažete kakve su prognoze i koji su načini liječenja?

    Odgovoreno: 16. 12. 2018.
    • Poštovana,
      Potrebna je radikalna operacija dojke sa SLNB aksile (biopsija limfnog čvora aksile), ovisno o nalazu UZ-a ili mamografije radikalna ili parcijalna resekcija dojke će biti ponuđena. Potom se lečenje nastavlja aadjuvantnom-postoperativnom hemioterapijom, a potom lečenje se nastavlja Nolvadex-om-hormonima uz postoperativno zračenje ostatka dojke ili hemitoraxa ukoliko je cela dojka uklonjena.