1. Terapija epirubicinom

    Pitanje broj: #155519

    Mojoj mami su pre tri meseca dijagnostikovali rak dojke, nakon čega je urađena radikalna mastektomija. Nakon toga su na konzilijumu odredili sledeću terapiju: 4 x ec (epirubicin 60mg/m2), a potom 12 doza taxola u nedeljnim intervalima. Po završetku adjuvantne hemioterapije, lečenje nastaviti primenom adj. hormonske terapije nolvadex 20mg dnevno u sekvencijalnom pristupu uz postoperativnu zračnu terapiju levog hemitoraksa i reg. lgl. Možete li mi pojasniti kako se sprovodi ova terapija epirubicinom? Tačnije, na koliko se prima i kakva je podnošljivost terapije, kao i koja su najčešća neželjena dejstva?

    Odgovoreno: 15. 12. 2018.
    • Poštovana,
      Uobičajeno doziranje je 60-90 mg po m2 telesne površine. Daje se kao intravenska injekcija u trajanju od 3-5 minuta, na svake 3 nedelje. Neželjeni efekti se javljaju varijabilno i zavise od opšteg stanja bolesnice i prethodnih oboljenja. Treba voditi računa o stanju jetre, bubrega i srca, kao i o krvnoj slici. Pred svaki ciklus hemioterapeut-internista će nalagati da se načine određene pretrage pre otpočinjanja terapije.