1. Stadijum bolesti nakon hemo-radio terapije

    Pitanje broj: #158164

    Mom ocu je dijagnosticiran karcinom rektuma, na nalazu magnetne rezonance pisalo je t3n2mx te nam je pojašnjeno da je riječ o 3. stadiju. Primao je zračenja kombinirano sa oralnom kemoterapijom nakon čega je operiran. Rečeno nam je da je operacija veoma uspjela, na ph nalazu je pisalo da je riječ o t3n0mx sto je drugi stadij. Također, da je tumor infiltirirao sve slojeve do mišićne ovojnice koju nije probio. Za limfne čvorove je pisalo da su negativni, tj. da je limfatično tkivo zamijenjeno masnim tkivom. Zanima me da li je cijelo vrijeme bila riječ o drugom stadiju, tj. jesu li i limfni čvorovi bili infiltrirani pa su uslijed radijacije postali negativni ili su na magnetnoj navedeni kao pozitivni greškom?

    Odgovoreno: 01. 12. 2018.
    • Poštovana,
      Bolest se smanjila na primenu hemo-radio terapije, nije sve u hururgiji. On bi se trebalo uvek voditi po inicijalnom stadijumu bolesti, a to je t3n2m0. Slično kada se bolesnik prvo operiše npr. on je imao tumor t2n0m0, nakon operacije mi bi rekli da je on t0n0m0, međutim to nije tačno- i dalje ga vodimo prema inicijalnom stadijumu.