1. Primarno ishodište adenokarcinoma pluća

    Pitanje broj: #158707

    Poštovani,
    Gde se nalazi primarni tumor, ako on nije vidljiv t0n2m0? Urađen skener i bronhoskopija. Dijagnoza dobijena na osnovu biopsije limfnog cvora (c34. 9)- adenocarcinom pluća.

    Odgovoreno: 01. 12. 2018.
    • Poštovani,
      Primarno ishodište prema ph nalazu je u plućima, ali svaki region pluća nije pristupačan bronhoskopu, takođe potrebna je i adekvantna radiološka obrada (ct toraxa i gornjeg abdomana) na koji način bi se lokalni nalaz na plućima i stadijum bolesti mogao adekvantno sagledati. Ukoliko ovaj nije vidljiv na skeneru verovatno će se primenjivati i druge metode radiolških pretraga kao sto je MRI ili PET sken, naravno shodno odluci ordinarijusa.