1. Karcinom endometrijuma

    Pitanje broj: #155740

    Mama mi je obolela od karcinoma endometrijuma, koji je otkriven u ranoj fazi. Operacija zakazana za 26 februar. Zanima me kakve su prognoze kod takvog karcinoma? I kakve su šanse za naslednost takve vrste bolesti?

    Odgovoreno: 15. 12. 2018.
    • Poštovana,
      Karcinom endometrijuma je hormon zavisan tumor, koji se tipično javlja u starih žena pojavom krvarenja u menopauzi. Zbog toga se često otkrije na vreme, češće od tumora grlića materice o kojem bi trebalo sve mlađe žene da vode računa. Operacija koja će se obaviti biće radikalna, biće praćena primenom postoperativnog zračenja, a ukupna prognoza za rane karcinome endometrijuma je dobra, ali se o procentima ne govori jer je svaki pacijent individua za sebe. Što se tiče naslednosti, važan je podatak da li vam je baka bolovala od karcinoma dojke, matarice ili jajnika, tetka, sestra. . . Na osnovu jedne generacije se ništa ne može zaključiti. Ali preventivni pregled ginekologa, samopregled dojki ili mamografiju (ovisno o godištu) bi svakome pa i vama preporučio.