Imam dete uzrasta 5 godina, najniži je u svojoj grupi u vrtiću. Kako da znam da li je niskog rasta tj. da li ima problem sa rastom ili je zdrav? Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 08. 06. 2022.
    • U odnosu na odrasle osobe u dečijem uzrastu je malo teže reći da je dete niskog rasta. Jer to je dinamičan proces razvoja i ne možemo da kažemo koji je to tačan broj centimetara koji čini jedno dete niskim. Ono što se koristi u pedijatriji jesu karte rasta, koje nam omogućavaju kada ih pogledamo da vidimo da li je dete niskog rasta, ili je niže ili je prosečne visine a nekada i natprosečne visine.

      Pošto je rast dinamičan proces decu je potrebno često meriti. U početku na pola godine a kasnije jednom godišnje da bismo videli kakva je dinamika rasta i da li se pravilno razvija. Izmerene visine deteta je potrebno upisati u karte raste i uporediti ih sa prihvaćenim standardima. To su standardi koje je postavila Svetska zdravstvena organizacija (SZO). Nakon toga ćemo zaključiti da li dete ima problem sa rastom ili nema.