Postovanje, moj problem je u glasu, glas mi varira, cas je ovakav cas onakav, nekada je mnogo piskav nekada nije a nekada tesko i govorim. Sta moze biti u pitanju?

    Odgovoreno: 29. 07. 2015.
    • Poštovani,
      Brojni faktori dovode do promene kvaliteta glasa. Najčešće je to naprezanje govornog aparata kod glasnog i dugotrajnog govora ili pevanja. Pušenje, infekcije respiratornog trakta, hormonalni dizbalansi, izloženost hemijskim i isparljivim materijama, bolesti štitne žlezde, samo su neki od faktora koji mogu ozbiljno da naruše kvalitet govora.
      dijagnostika promena glasa počinje pregledom otorinolaringologa. Indirektnom laringoskopijom utvrdi se prisustvo difuznih otoka, crvenila ili lokalnog zadebljanja glasnih žica. Ukoliko je potrebno, uzima se i uzorak tkiva glasnih žica radi potpune dijagnoze.
      pošto utvrdi prirodu važe bolesti, otorinolaringolog će odlučiti o načinu lečenja.