Poštovani, Imam višegodišnje tegobe sa bolovima u donjem delu leđa, butinama, zatezanju mišića butina, DH L5 S1, osteoporozu od pre 2 godine ( muškarac 40 godina), bio sam na ispitivanju kod reumatologa duže vreme pod šifrom M35 i M35. 1 sindrom preklapanja, terapije su samo fizikalne terapije periodično, lekovi protiv bolova, Vigantol, jointace collagen, dr reumatolog zadnji put kaže da ne može da ustanovi koju autoimunu bolest imam i kaže da imam Fibromialgiju i kaže da se teško dokazuje i ništa, tako je ostalo usmeno i kaže leči se antidepresivima bolovi u leđima i mišićima, tj slabost mišića, šta je fibromialgija koji lekar je dijagnostikuje i leči? Srdačan pozdrav i hvala

    Odgovoreno: 24. 03. 2024.
    • Postovani,

      Navedene tegobe odgovaraju postojanju vise reumatoloskih dijagnoza: degenerativna bolest kicmenih prsljenova i osteoporoza, a kazete da idete na kontrole i zbog sumnje na neku sistemsku reumatolosku bolest. Fibromijalgija je jedan od sindroma koji se odnosi na bol. Dijagnoza se postavlja pre svega iskljucivanjem ostalih mogucih dijagnoza, dok se fibromijalgija leci timski od strane: reumatologa, fizijatra i psihijatra. Potreban je detaljan reumatoloski pregled.

      Srdacan pozdrav