Moj suprug prima biolosku terapiju zbog artritisa . Planiramo trudnocu ,pa mozete li mi reci da li bih smjela ostati trudna i da li to utice na plodnost ?

    Odgovoreno: 31. 01. 2024.
    • Poštovana,

      Vaše pitanje je veoma značajno iako se povezanost izloženosti oca generalno lekovima, pa i biološkoj terapiji, možda nedovoljno prati. Moguće je da je jedan od razloga to što se u svakodnevnoj praksi takva negativna povezanost ne primećuje. U jednoj posmatranoj grupi od oko 7500 budućih očeva povezanost nije uočena (podatak iz: Meserve J, Luo J, Zhu W, Veeravalli N, Bandoli G, Chambers CD, Singh AG, Boland BS, Sandborn WJ, Mahadevan U, Singh S. Paternal Exposure to Immunosuppressive and/or Biologic Agents and Birth Outcomes in Patients With Immune-Mediated Inflammatory Diseases. Gastroenterology. 2021 Jul;161(1):107-115.e3. doi: 10.1053/j.gastro.2021.03.020. Epub 2021 Mar 18. PMID: 33744307; PMCID: PMC8238837).

      Srdačan pozdrav