Poštovani, prošle godine u oktobru mi je na dexa nađena osteoporoza kičme i osteopenija kuka, muškarac 39 god tada, dr je u početku samo dala vigantol 30 kapi nedeljno i kalcijum iz hrane, međutim profesorka reumatologije mi je dala alvodronic infuziju na tri meseca da redovno primam ili alvodronic tbl mesečno, jednostavno ne mogu da se odlučim da počnem da koristim jer ima dosta neželjenih efekata čitao sam i jedna dr mi je rekla da alvodronic ne smeju da koriste muškarci,, znam da osteoporozu treba lečiti ali sam u strahu od tih injekcija, inače svi dr kažu mi da je neobično da muškarac 39 god ima osteoporozu, srdačan pozdrav, hvala unapred.

    Odgovoreno: 10. 12. 2023.
    • Postovani,

      P:otrebno je da se ispita sekundarna osteoporoza (osteoporoza koja se javlja u sklopu drugih oboljenja) i u tom smislu hormonski status, ispitivanje da li postoji malapsorpcija u crevima ili nesto drugo. Sveobuhvatnim ispitivanjem se dolazi do zakljucka kakav oblik terapije za osteoporozu treba da koristite.

      Srdacan pozdrav