Imam 34 godine.Citao sam neke od postova, i taman pronadjem da je neko svojim pitanjem opisao i moju problematiku, kad me razocara odgovor, a to je izmedju ostalog "koriscenje odgovarajucih medikamenata". Dobro, da li je moguce da su ti lekovi preporuka, cak na "prvu loptu". Da li je moguce, da ako su moja razmisljanja, moj problem uzrokovani tako sto me je otac zastrasivao u detinjstvu, da se na to ne moze uticati odgovarajucom PSIHOterapijom, u smislu razgovora i neke metode? Molim Vas, odgovorite mi. Ako sam dovoljno racionalan da zakljucim, da je na moju licnost upravo uticala porodica, zar medicina ne moze drugacije da pomogne osim da obavezno preporuci i lekove, cije negativno dejstvo fino pise: Halucinacije. Oprostite, ako zvucim bezobrazno, ali ne zelim lekove. Moj problem su strahovi koje imam od detinjstva, ovako jednostavno opisano. Naravno, ne mogu vise to da trpim, zelim da zivim. I zelim pomoc bez lekova i trovanja svog organizma. Molim Vas, molim Vas pomozite. Preporucite mi nekog dobrog psihoterapeuta ili nekog ko to mozda zna... ili mesto gde se o tome mogu raspitati. Najlepse hvala.

    Odgovoreno: 07. 06. 2008.
    • Psihijatrijske bolesti se mogu leciti na nekoliko nacina. Jedan nacin je medikamentozna terapija, drugi nacin je psihoterapija, treci nacin je socioterapija. Takodje, zavisno od toga o cemu se radi, koliko je poremecaj napredovao i koliko se uslozio, moze da se primeni i kombinacija ovih metoda. Ono sto je duznost lekara, posebno psihijatra je da proceni na osnovu svog stecenog znanja i iskustva (6 godine medicine, 2 godine obaveznog staza, 5 godina specijalizacije i razlicit broj godina iskustva) o kom se poremecaju radi  i koja je metoda najpodesnija za lecenje tegoba koje pacijent iznosi. U obzir se uzimaju svi parametri, cak i to kako je poremecaj nastao. Na lekaru je da predlozi terapiju za koju smatra da je najadekvatnija za tog pacijenta a na vama da li cete prihvatiti ili ne. Ima onih i koji svoje probleme resavaju odlazeci kod vracara i gatalica - i to je njihovo pravo jer smatraju da im je uzrok u madjijama. Prema tome, imate pravo na svoje misljenje kao i da ne prihvatate lecenje koje vam se ponudi kao najadekvatnije vasem stanju jer ste nadam se punoletni i imate punu odgovornost nad svojim zivotom. Naravno i posledice koje iz toga proizilaze su u okviru vasih odgovornosti. Ako nema dobre saradnje, ako ste neiskreni prema lekaru, ako resavate problem na svoju ruku onda je zaista tesko nekom pomoci ma koliko zarko to lekar zeleo. Sto se tice vasih strahova, sve zavisi o kojim se strahovima radi. Razliciti strahovi se tretitaju razlicitim psihoterapijskim metodama, ali ima i strahova koje je moguce resiti jedino uz pomoc lekova kao sto je to kod psihoza i nekih drugih tezih psihijatrijskih oboljenja. S obzirom na to da niste objasnili svoje strahove i gde zivite, nisam u mogucnosti da vam predlozim nekog od kolega. Ono sto sigurno mozete da uradite je da se javite najblizem psihijatru koji ce vam nakon razgovora preporuciti svog kolegu koji se bavi psihoterapijom koja bi vama odgovarala.