Postovana dr, 5 nedelja vec pijem Anafranil 0,25mg. Pocela sam sa jednom tabletom ujutru, ali sam posle 10-ak dana pocela da pijem tabletu uvece zbog veoma velike pospanosti i niskog pritiska. Pritisak mi se unormalio posle 15-ak dana, ali pospanost i brzo zamaranje i dalje osecam, istina, manje nego u pocetku, ali ipak dovljno da tesko obavljam (ili nikako ne obavljam) svakodnevne aktivnosti. Skoro da sam vise od mesec dana prelezala u krevetu ili prespavala. Od pre nedelju dana pijem i pola ove doze ujutru i celu uvece. Sve to, naravno, u dogovoru sa psihijatrom. Ipak, od njega nisam dobila odgovore na sledeca pitanja: Da li je ovolika pospanost i zamor nezeljeni efekat Anafranila, i ako jeste, hoce li ikada proci? Ili se to moj anksiozno-depresivni poremecaj pojacao, jer je ova doza mala? Ako mene pitate, ja ipak mislim da je u pitanju nezeljeni efekat, ali ne znam koliko jos treba da trpim ovu pospanost i zamaranje pri najmanjem kretanju. Cini mi se da sam bolje funkcionisala pre pocetka ove terapije kada sam bila “samo” anksiozna. Molim vas za komentar i savet. Sve najbolje.

    Odgovoreno: 05. 06. 2008.
    • Obzirom da i depresija zna da dovede do pada energetskih potencijala, osecanja malaksalosti i umora, kao i pojacanu potrebu za snom (posebno kod atipicne depresije, maskirane depresije i distimije) tesko je reci o cemu se tacno radi kod vas. Neka vam bude neki orijentir sledeca cinjenica. Ako je nezeljeno dejstvo leka, trebalo bi da bude najizrazenije nekoliko sati nakon uzimanja tablete a da pre uzimanja leka bude sve u redu ili znatno blaze izrazena tegoba, kao i da sa protekom vremena se ta tegoba ublazava. Takodje, ako se tegoba za koju se sumlja da je nezeljeno dejstvo leka smanjuje nakon redukcije doze, moze se posumljati na dejstvo leka a ne na bolest. Anafranil ne bi trebao da uzrokuje bas toliku pospanost, posebno ne u tolikoj dozi. Mozda uzimate jos nesto uz njega, poput sedativa, koji mogu da daju pospanost. U svakom slucaju naglasite vas problem lekaru kada odete na sledecu kontrolu pa ce vam on pojasniti da li smatra da je nezeljeni efekat ili tegoba u okviru bolesti, nakon temeljne giferencijalne dijagnoze.

Komentari na pitanje: #6142

    • Srdacan Pozdrav svima,bicu stut i kratak,ssmo cu reci HI-TECH/RIVOTRIL,izvinjavam se svima sve ostalo,u smislu svaciji krst najtezi/Ali sve je to vase krstic a ovo je nosenje isusa,krsta i agonije "drugog" realnog sveta da kada se pije Rivotril da li je to,to sa njim ili nije,pijem ga id 2015 svasta je bilo da ne moze stati sve u 5 meseci pisanja i objasnjavanja..Dakle da skratim kako j....o izaci s rivotrila nekad bih "umeo" da trpim krizu i da ga ne pijem dugo a nekad bih ga pio samo jedno 4 na dan i mislio kako sam jedini koji je to usleo s RIVDZOSOM" Svi znamo da je top of the TOP anksioznosti nema sta nisam probao promenio,ipak vera bog priroda trening meni makar pored padova i umora i sagorevanja i njegove agonije sto bih ja rekao preteranog" neolasenja i energije euforije koja je "toliko prava" bla,bla,bla sve skupa..najduze sto sam izdrzao dakle je 15 dana brz i jedne 4 na dan da ne pricalo i 1/4 i uvece nista,nista.. Kao da svet nije svet i da sam izasao iz nekog vakuma energije zastite i realnosti i drugu realnost s krajnostima koje u stvari znam "kriza je bio pa ubija kakva je" cak pojedine droge su smesne za rivotril/klonazepam tako da molim nekog ko zaista suoseca,oseca i moze ra razlozi i objasni objasnjenje,misli,senzacije i "krizu" i placebo i sta je vec sve to nesto.. Jer ocito s rivotrilom koliko je realan necu reci samo umire vec i rađa ..?

      Hvala unapred na odgovoru,razumevanju savetu i resenju pak ! 💪🤝

    • Postovani,duzi niz godina pijem anafranil , zadnjih dve godine pijem pola ujutru ili cetvrtinu ,pitanje da li anafranil moze da utice na potenciju imam problem sa potencijom