Imam 31 godinu,od svoje 27 pijem tablete za pritisak karvileks,prinelap hl i za smirenje bromazepam.Tokom vremena menjali su mi terapiju.kardiolog kaze da je to posledica stresa jer mi je majka preminula krajem 2001 a otac posle devet meseci.Kardiolog me je uputio kod neuropsihijatra jer nisam smeo da izlazim napolje cim izadjem imao sam vrtoglavicu i lupanje srca,oblivao me je znoj i ruke mi se tresle.Vremenom sam to prebrodio i sad se dobro osecam,ali kad odem na kontrolu doktorka se sali samnom i kaze sto si dosao nemas sta da radis bukvulno sam opsedao doktore,jer je umeni uvek bilo staha da mi se nesto ne desi cim izadjem iz kuce.Kada odem na kontrolu ja kaezem da ponekad imam probadanja u predelu srca,a ona kaze da se to i njoj desava da je to normalno,na eho srca kada sam isao prvi put 2002 god.kaze meni doktorka da se ne brinem da je sve uredu a u nalazu pise da imam laku HIPERTROFIJU SRCA jos sada kada sam procitao na sajtu o toj nzv.bolesti i nije mi sve jedno sad !
    me je jos vise strah nego ranije.A bio sam i kod Hadzi Pesica kardiologa krajem 2002 i on mi je rekao da se ne sekiram,da uzivam u zivotu.Mada vasa koleginica mi je mnogo pomogla kroz razgovor.Razlog sto vam pisem poruku u poslednje vreme me probada da li je to na psihickoj bazi.Malo sam vise napisao moj problem. Spostovenjem

    Odgovoreno: 25. 04. 2008.
    • Psihicke tegobe veoma cesto idu i sa telesnom simptomatologijom. Recimo, kad je covek jako napet ima glavobolje, bolove u vratu i ramenom pojasu, "knedlu" u grlu, pritisak iznad grudne kosti. Kada je uplasen srce mu ubrzano lupa, preznojava se, drhti, ubrzano dise, vrti mu se u glavi, oseca peckanje i probode po celom telu (u nasem narodu se kaze "pretrnuo sam od straha") itd. Prema tome, bez obzira sto imate telesne tegobe, to nije  automatski znak da vam je obolelo telo, obzirom da psiha zna da da slicne tegobe. O cemu se tacno radi, to mora da proceni lekar nakon pregleda pacijenta. Koliko sam vas razumela, somaticari smatraju da je sa vama sve u redu i da je problem psihicke prirode. Ukoliko su tegobe drugacije nego ranije i ne izgibe se u roku od 7-10 dana ili se naglo intenziviraju, treba se ponovo obratiti lekaru.