Pre dva meseca na proslavi nove godine mojoj baki je pozlilo na sta sam ja burno odreagovao i nakon cega su mi se pojavili strahovi i panicni napadi.Prosla godina (2007) mi je bila dosta stresna,naporna i dosta sam bio odsutan od kuce zbog posla.Imao sam osecaj i stalno sam pricao kako sam hronicno umoran,bez fizicke aktivnosti,jednostavno nisam imao ventil. Ovakav slican scenarijo sam doziveo pre 10 godina kada sam bio srednjoskolac (sada imam 26 godina).Problem sam resio sportskim aktivnostima,nocnim izlascima i druzenjem (10 meseci mi je bilo potrebno). Majku sam izgubio u 15 godini,moj otac se ozenio nakon 2 godine i ja sam ostao da zivim sa bakom. Trnutno sam na magistarskim studijama,radim,ozenjen sam i imam dvoje dece. Kada mi se ponovo pojavio problem da sam bezvoljan,da mi je sve cudno,strah,napetost pre dva meseca koji sam odmah prepoznao javio sam se neuropsihijatru koji mi je prepisao bromazepan od 1,5mg od koga mi je bilo lose.Odlucio sam da promenim lekara i na preporuku moje familije otisao sam kod psihijatra.On je ustanovio aksioznost sa primesama depresije,derealizaciju i depersonalizaciju,povremenu mucninu.Prepisao mi je xanax od 0.25 mgx3 i flunisan 20mgx1 tableta dnevno ujutru.Ovo mi je peta nedelja kako koristim lekove,dosta sam stabilniji,sigurniji,nemam mucninu,povremeno imam osecaj da je sve oko mene cudno kao da gledam kroz neki filter,ali sam naucio da to iskontrolisem i da ne uvecavam strah kao na pocetku.Teze mi je da radim,malo sam usporen i to mi dosta smeta.Povremeno imam bol u grudima,a u toku ova dva meseca cak sam i zaplakao par puta sto nije moja karakteristika sobzirom da nisam suzu pustio zadnjih 10 godina.Idalje sam malo osetljiviji,ponekad u grcu i ne mogu u! vek da se obradujem,rastuzim (osciliram) ali mislim da moj oporavak ide u dobrom pravcu.Obavljam sve aktivnosti na poslu,kod kuce i na fakultetu. Zanima me koji je vremenski period potreban da prodje kako bih se potpuno stabilizovao i bio onaj stari?Da li terapija koja mi je prepisana prouzrokuje moju usporenost,slabiju koncentraciju,odsutnost u nekim trenucima i da li ce mi se osecanja stabilizovati? Unapred zahvalan,  5.3.2008

    Odgovoreno: 06. 03. 2008.
    • Veoma je tesko reci koji je period (konkretno) Vama potreban za potpunu stabilizaciju, obzirom da je to indidvidualno i zavisi od mnogih stvari - od samih tegoba, koliko dugo ste bili bez tretmana sa tegobama, od samog leka, od strukture centralnog nervnog sistema, okolinskih faktora itd. Ako imate depresonalizaciju i derealizaciju, mozda ce Vam biti potrebno malo duze da se skroz stabilizujete i eventualno nesto vece doze lekova, ali to nije uvek pravilo. Ako ste usporeniji moze, pored ostalog, da bude od ksanaksa (pogotovu ako se to javilo nakon ukljucenja ovog leka). Slabija koncentracija obicno ide kao deo bolesti. Uvek pokusajte da utvrdite da li su se tegobe za koje sumljate da su od leka javile predhodno ili nakon pocetka uzimanja leka. Ako su bile i ranije, da li su se sa lekom jos vise pogorsale. U svakom slucaju, zavisno od Vaseg aktuelnog stanja, mozda je vec vreme da se polako iskljucuje ksanaks i eventualno poveca antidepresiv, ali je za to neophodno da se javite Vasem psihijatru i da on da konacnu procenu, jer je moj predlog teorijski, a Vama je potrebno da Vas neko uzivo pregleda i nakon toga adekvatno odredi sta dalje sa terapijom.