Postovana doktorice.Molim vas za savjet koji mi hitno treba.Imam 32g i problem sa fobijom od zmija.Nikada nisam imala nikakvoga kontakta sa tom zivotinjom,ali od prije par godina sve vise i vise imam problema na samu pomisao na tu zivotinju.Zbog cega se pojavio taj problem ako je takoreci nikada nisam vidjela u zivo(osim u zoloskom kao dijete).Dovoljno je da se o tim zivotinjama prica,da vidim na tv-u i navecer imam nocne more,grozne snove.proslo ljeto sam uzivo vidjela jednu malu,ali mrtvu;odjednom sam dobila lupanje srca,otezano disanje,znojenje,hladne dlanove,osjecaj gusenja..zbog tog problema na moju zalost vise ne mogu u setnju sumom,livadom,prirodom,uzivanje kraj jezera..zbog straha da je ne bi vidjela ili naisla na nju.Sta da radim??Koji je uzrok da se taj problem pojavio??kako da se te fobije rijesim??Inace ne bolujem od nikakvih bolesti.Pomozite o cemu se radi???Unapred hvala

    Odgovoreno: 04. 03. 2008.
    • Patoloski strah od zmija spada u grupu jednostavnih fobija. Moze nastati traumatskim i kognitivnim putem. To znaci, ili da ste Vi licno imali traumatsku situaciju povezanu sa zmijama, ili ste bili prisutni kada je neko drugi imao neprijatnosti, ili ste slusali o opasnostima i tudim losim iskustvima (najcesce povezano sa losim ishodom). Strah od zmija spada u grupu urodjenih strahova, tako da se veoma lako stvaraju i odrzavaju. Lece se psihoterapijom (kognitivno bihejvioralna terapija je terapija izbora za sve fobije, pa i za jednostavnu fobiju). Fobija se najefikasnije resava neposrednim izlaganjem onome sto izaziva strah. Napravi se skala svih situacija koje izazivaju strah i izbagavanje kod Vas, a onda se pocne sa onom koja Vas najmanje plasi - recimo, suocavanje sa slikom zmije. Kad poraste strah, potrebno ga je odredjenim metodama relaksacije redukovati. Da bi ste sve ovo ispravno uradili i resili se ovog neprijatnog stanja, potrazite u Vasem mestu lekara ili psihologa koji radi ovu vrestu psihoterapije.