Postovana doktorko, ne znam da li je ovo pitanje za vas i da li je uopste problem,ali probacu.Imam 23 godine.Imam nocne more.Koliko je to povezano sa psihom i da li je?More su toliko stvarne i jezive da se budim uplakana ili uplasena,pa posle tesko zaspim,a kada zaspim nastavim da sanjam isti san.Obicno sanjam da neko hoce da me ubije,uvek muskarac,ili me napadaju zveri.Desava se da sanjam preterano tuzne snove pa da posle ceo dan budem bez razloga tuzna.Inace sam preosetljiva (to je vec drugi problem) i uvek izbegavam suocavanje sa problemima (ako to nesto znaci).Da li mozete nesto da mi kazete o ovome,ili da me bar uputite kome da se obratim!? Unapred hvala!

    Odgovoreno: 25. 12. 2007.
    •  Poremecaj sna u vidu nocnih mora nije redak i predstavlja psihijatrijski problem. Najcesce je posledica nekog psihickog oboljenja ili traume, ali moze da bude u pitanju i aktuelni problem koji dovodi do neprijatnih i mucnih snova. Obzirom da ste mi dali podatak samo o peremecaju sna, a postoje mnoga druga pitanja na koja treba da odgovrite da bi se utvrdilo o cemu se tacno radi, predlazem Vam da se javite psihijatru i porazgovarate. Ako proceni da postoji neki poremecaj i da su Vase nocne more samo jedan od simptoma, dace vam lekove ili preporuciti psihoterapiju za razresavanje tog problema, a onda ce nocne more, sa razresenjem osnovne bolesti, nestati. Moguce je da je to Vas primarni problem i onda ce se tretirati samo poremecaj sna. U svakom slucaju - psihijatrijski tretman moze samo da pomogne, nikako da steti.