poštovanje imam 2 pitanja u vezi sa lekom cipralex koji koristim 1)saznao da osobe koje ga koriste ne smeju da se izlažu suncu jer posledice mogu biti fatalne, kao i da ne smeju da piju čaj od kantariona(da li možda postoji još nešto u vezi sa tim) 2) OTKAKO SAM POČEO DA GA PIJEM NESANICA JE POSTALA PRATEĆI PROBLEM I DA LI ĆE TO VREMENOM IZČEZNUTI(PRETPOSTAVLJAM DA JE TO AD KOJI ENERGIZIRA ČOVEKA) PUNO HVALA

    Odgovoreno: 17. 12. 2007.
    • Kao kod svakog leka postoje neke preporuke kojih se pacijent treba pridrzavati, kao i tz. nezeljeni efekti koji idu uz lek. Sto se tice Cipraleksa, izlaganje suncu se ne spominje kao uzrok mogucem fatalnom ishodu. Cipralex je jedan od najpropisivanijih lekova u celom svetu, tako da bi, ako je tacno da ga ne smeju koristiti oni koji se izlazu suncu, "fatalne posledice" bile odavno uocene i lek izbacen iz upotrebe. Ono sto se jedino ne sme je da se Cipralex uzima sa odredjenim lekovima (recimo, inhibitorima monoaminooksidaze) i kod alergije na lek. Drugo pitanje o poremecaju sna - to je vec nesto sto moze da se desi ako se uzimanju lekovi iz ove grupe. Ako Vam je to veliki problem, obratite se lekaru radi korekcije terapije. Nuz efekti leka se cesto posle kraceg vremena izgube, ali ima i onih tegoba koje zaostaju i stvaraju dodatne probleme - tada se lek zamenjuje ili dodaju medikamenti koji koriguju neprijatane nezeljeni efekat.