Postovana, prosle godine (avgust) me je ujela osica i imala sam anafilakticki sok. Zahvaljujuci prisebnosti moje porodice i prijatelja, i naravno hitnoj pomoci sve je proslo dobro po mene. Moja reakcija na taj dogadjaj u pocetku nije bila nikakva, tj. nije bilo straha, panike niti bilo cega drugog. Cak sam i na more isla a da jos nisam bila nabavila Epi-pen, za samolecenje anafilaktickog soka. Ove godine u julu sam bila krenula sa primanjem vakcina za ovu alergiju na Alergologiji u Klinickom Centru Srbije. Terapija je trebalo da traje 16 nedelja, svake nedelje, a posle jos tri godine na svakih 6 nedelja. Posle 5. vakcine ja sam terapiju prekinula jer nisam mogla vise da podnesem taj pritisak. Naime stalno sam razmisljala sta ako imam reakciju, ako nema nikog da mi pomogne... Ni na jednu vakcinu nisam smela da idem sama. Nisam mogla da spavam, a kada zaspim budim se nocu sa lupanjem srca od straha... Kako sam se tada ja sve vise upoznavala sa alergijama i reakcijama na iste (na sve zivo, ne samo na insekte), to je pocelo toliko da me opterecuje da sam izgubila apetit, smrsala oko 5 kg, postala nervozna, sve cesce imala ubrzano lupanje srca... I danas sam, bilo da jedem, pijem, pijem neke lekove, jako opterecena pitanjem- Sta ako sam alergicna na to? Zanima me da li je ovo moje stanje, posto vec traje 3-4 meseca, nesto ozbiljno, da li treba da se obratim lekaru? Ili mozda da uzimam neki od ovih prirodnih lekova za smirenje(do sada nisam nikada nista uzimala)? Unapred se zahvaljujem na odgovoru i izvinjavam se zbog opsirnosti.

    Odgovoreno: 13. 12. 2007.
    • Ono sto je veoma vazno je da se najpre utvrdi naasta ste sve alergicni. Taj podatak treba uvek da kazete lekaru kod koga se lecite i koji Vam prepisuje terapiju, jer ce Vam on odmah reci da li postoji tz. ukrstena reakcija na lek koji zeli da Vam propise ili ne. Ako ne postoji, mozete da ga uzimate. Ako ste skloni alergijama, ne mozete se odreci zivota vec morate da nadjete nacina da sa tim svojim problemom zivite. To znaci da porazgovarate sa alergologom sta raditi, tacnije, sta ne treba da uzimate od namirnica i lekova, koje lekove treba eventualno da pijete a koje da stalno imate uz sebe i sl. Sto se tice lekova - oni koji su u tavletama, tj. koji se ne daju parenteralno, najcesce ne izazivaju takve alergijske realcije poput anafilaktickog soka. Najcesca alergijska reakcija na lek koji se uzima per os je u vidu koznog osipa. Medjutim, uvek se treba predhodno posavetovati sa lekarom o mogucim reakcijama na lek!