oboleo sam od anksioznog poremecaja i lekar mi je prepisao prozak.medjutim moja anksioznost nije prolazila.kada sam se putem interneta obratio jednoj doktorki iz beograda ona je bila zapanjena jer taj lek i nije namenjen lecenju te bolesti posto nema sedativnu komponentu i naglasila mi je da se posavetujem sa lekarom u cilju prepisivanja leka koji ce imati anksioliticko dejstvo. medjutim lekar mi je odgovorio da su svi ti lekovi isti i razlike su zanemarljive .napominjem da moj lekar pripada starijoj skoli pa verovatno nije upoznat sa novim metodama lecenja.  posto sam takodje putem neta saznao da postoje brojni lekovi iz ssri grupe(Alaproclate, Citalopram, Escitalopram,Etoperidone, Fluoxetine, Fluvoxamine, Paroxetine, Sertraline, Zimelidine)molio bih vas da mi kazete koji od tih lekova su namenjeni lecenju anksioznosti. puno hvala

    Odgovoreno: 03. 12. 2007.
    •  Sve zavisi od Vase dijagnoze, obzirom da termin "anksiozni poremecaji" oznacava citavu grupu oboljenja kod kojih je glavna tegoba anksioznost /strah. Generalno su SSRI lekovi koji se dominantno koriste u tretmanu anksioznih poremecaja. Neki od njih su se bolje pokazali u tretmanu odredjenih anksioznih poremecaja, tako da su i registrovani za tretman tih oboljenja. Recimo, lekovi za koje se pouzdano zna da su dobri u tretmanu panicnog poremecaja su Paroxetin, Sertralin, Escitalopram. Za tretman generalizovanog anksioznoh poremecaja se dobro pokazao Paroxetin, Escitalopram i Venlafaksin koji takodje spada u grupu antidepresiva, ali nije cist SSRI. Za tretman socijalne fobije se koristi Paroxetin, Sertralin i Venlafaksin, dok za tretman opsesivno kompulzivnog poremecaja najbolje rezultate daju Sertralin, Klomipramin (ciklicni antidepresiv, a ne SSRI), Fluoxetin i Paroxetin. Ovde sam Vam navela samo one lekove koji postoje na nasem trzistu. Naravno, samoinicijativno uzimanje lekova, bez predhodnog pregleda i procene lekara moze biti veoma opasno, zato sto postoje odredjena stanja kada se oni ne smeju uzimati, kao i pojedini lekovi sa kojima se ne smeju koristiti zajedno! Takodje i doza je razlicita u razlicitim zivotnim periodima kao i u razlicitim bolestima, tako da, ako se ne uzima pod kontrolom lekara, moze da se pogresi u doziranju leka uz, naravno, negativne posledice.