imam vezu na daljinu s momkom kojem se vratila depresija od koje je vec prije bolovao.postajao je sve udaljeniji pa je i prekinuo vezu sa mnom 2 mjeseca nakon pocetka depresije.kaze da mora pronaci sebe.pije hypericum, ne ide na terapiju.zanima me da li ce nakon depresije biti kao prije ili ce depresija sve promijeniti

    Odgovoreno: 26. 11. 2007.
    •  Ako se radi o unipolarnoj depresiji i ukoliko se ona adekvatno leci, visok procenat pacijenata se vraca na nacin funkcionisanja pre bolesti. Ako se radi o mladjoj osobi koja je imala predhodno jednu depresivnu epizodu, sansa za dobar ishod je velika. Medjutim, ako se ne leci adekvatno (sto je slucaj sa Vasim momkom) depresija moze dalje da progredira, osnosno da se tegobe usloznjavaju i javljaju nove, tako da je potrebno duze lecenje i sa vecom dozom lekova. Depresivna epizoda obicno ne ostavlja takve posledice koje bi znacile da se osoba znacajno promeni u odnosu na period pre bolesti. Mogu se javiti neki problemi ali su oni uglavnom resivi - recimo, ako se zbog bolesti osoba povuce iz vecine socijalnih relacija i to duze potraje, nakon izlaska iz depresije moze se desiti da joj je potrebno nesto vise truda da sve te odnose koje je zapostavila obnovi. Medjutim, licnost osobe obolele od unipolarne depresije uglavnom ostaje nepromenjena nakon izlaska iz depresije.