imam 35 god.umrla mi je majka.otac i brat su totalno nesredjeni.ja sam udata srecno.ali od smrti od pre 20 dana osecam anksiozne napade.ujutro pijem asentru azatim dva heleksa. cvrste sam volje ali plasim se da ne postanem hronicno zavisna od lekova. unapred hvala

    Odgovoreno: 05. 09. 2007.

    • Ako pijete 20 dana navedene lekove necete sigurno postati zavisni. Asentra spada u grupu antidepresiva i nema svojstva leka koji moze da dovede do porasta tolerancije i posledicne zavisnosti. Dugotrajnom i nestrucnom upotrebom mogu izazvati zavisnost lekovi iz grupe sedativa poput Ksanaksa, Xalola, Lorama, Lorazepama, Benzedina, Diazepama, Bromazepama, Leksilijuma, Tranexa i sl. To ne znaci da su ti lekovi losi i da ih ne treba uzimati! To samo znaci da ih morate uzimati POD NADZOROM LEKARA, odnosno onoliko dugo i u onoj dozi koju lekar propise a nikako da sami odredjujete koji lek, u kojoj dozi i koliko dugo. Kod nekih pacijenata pogotovu sa pojedinim telesnim bolestima je neophodno da se ovi lekovi uzimaju duze, ali se onda preporucuje da se na 6 meseci jedan sedativ zameni drugim. Takodje, potrebno je biti oprezan sa lekovima za spavanje, najveci broj tih lekova se uzima 10 - 20 dana, odnosno, dok ne pocne da deluje osnovni lek. I u ovom slucaju postoje pacijenti gde je njihova primena nesto duza.